Czas czytania: 2 minuty

Co to jest pełnomocnictwo pocztowe?

Pełnomocnictwo pocztowe to jednostronna czynność prawna polegająca na upoważnieniu wskazanej osoby (pełnomocnika) do odbioru przesyłek rejestrowanych i/lub przekazów pocztowych w imieniu danego adresata (mocodawcy). Pełnomocnikiem może zostać każda pełnoletnia osoba fizyczna lub też osoba prawna. 

W Polsce istnieją dwa główne rodzaje pełnomocnictwa pocztowego:

Pełnomocnictwo pocztowe można w każdej chwili odwołać. W tym celu należy złożyć wniosek o odwołanie pełnomocnictwa w urzędzie pocztowym. Odwołanie następuje ze skutkiem natychmiastowym.

W jaki sposób udziela się pełnomocnictwa pocztowego?

Pełnomocnictwo pocztowe musi być udzielone w formie pisemnej i podpisane przez mocodawcę. Wzór formularza pełnomocnictwa pocztowego jest dostępny na stronie internetowej Poczty Polskiej. W dokumencie muszą znaleźć się dane mocodawcy i pełnomocnika, takie jak: imiona i nazwiska oraz rodzaj, seria i numer dokumentów tożsamości. W dokumencie należy także sprecyzować rodzaj udzielanego pełnomocnictwa (jednorazowe lub na jakiś czas). 

Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć osobiście w dowolnym urzędzie pocztowym. Co prawda zgodnie z Art. 38. Prawa pocztowego: ,,Pełnomocnictwa pocztowego adresat może również udzielić przez złożenie w postaci elektronicznej oświadczenia opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, jeżeli operator pocztowy przewidział taką możliwość w regulaminie świadczenia usług pocztowych lub regulaminie świadczenia usług powszechnych”. Niestety na chwilę obecną Poczta Polska nie udostępnia takiej możliwości. 

Podczas składania formularza w placówce pocztowej mocodawca musi mieć przy sobie dokument tożsamości. Ponadto w przypadku pełnomocnictwa stałego konieczne jest uiszczenie opłaty wynoszącej 26 zł.

Odbiór korespondencji przez pełnomocnika

Podczas odbierania przesyłki pełnomocnik nie musi mieć przy sobie dokumentu pełnomocnictwa. Informacja o udzieleniu pełnomocnictwa trafia bowiem do systemu informatycznego Poczty Polskiej, zatem wystarczy, że pełnomocnik okaże wskazany w formularzu dokument tożsamości.

Warto pamiętać, że odbiór poszczególnych przesyłek jest regulowany przez Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks postępowania karnego i rozporządzenia wykonawcze co do nich. Przykładowo przesyłka sądowa wysłana w toku postępowania cywilnego może być odebrana przez osobę upoważnioną przez adresata w formie pełnomocnictwa pocztowego, ale już przesyłka, która została nadana w toku postępowania karnego, może być odebrana wyłącznie osobiście przez adresata lub jego przedstawiciela.